Środowiskowy Dom Samopomocy, zwany dalej Domem, powstał w 1997 r. jako jednostka organizacyjna Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławcu. Środki na realizację i obsługę zadania - prowadzenie działalności Domu, zapewnia budżet państwa ( dotacja celowa ). Dom jest lokalnym ośrodkiem wsparcia dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi ( chorych psychiczne oraz niepełnosprawnych intelektualnie, gdy występuje sprzężenie z innymi zaburzeniami), które mają poważne trudności w życiu codziennym, wymagają pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Dom jest ośrodkiem pobytu dziennego. Dysponuje 30 miejscami. Podstawowym zadaniem Domu jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności osób uczestniczących w zajęciach terapeutycznych niezbędnych im do możliwie jak najbardziej samodzielnego i godnego życia. Decyzję o przyznaniu pomocy w postaci usług świadczonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy ( przy pierwszorazowym korzystaniu z tej formy pomocy) wydaje, na podstawie wywiadu środowiskowego i skierowania od lekarza psychiatry, Dyrektor MOPS w Bolesławcu. Przy potrzebie kontynuowania usług, wniosek o ich kolejne przyznanie przez dyrektora MOPS, wydaje uczestnikowi terapii (w imieniu zespołu wspierająco-rehabilitacyjnego) kierownik Domu. Wysokość odpłatności za usługi Domu ustala pracownik socjalny w uzgodnieniu z osobą kierowaną stosując tabelę odpłatności wg Uchwały Rady Miasta Bolesławiec. Głównym zadaniem Domu jest prowadzenie postępowania wspierająco-rehabilitacyjnego opracowanego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości osób korzystających z pomocy ośrodka. Szczegółowy zakres usług świadczonych przez Środowiskowy Dom Samopomocy określony jest w "Programie postępowania wspierająco - rehabilitacyjnego” W placówce uczestnicy terapii otrzymują fachową pomoc i poradę w załatwianiu ważnych dla nich spraw, z którymi w aktualnym stanie zdrowia sami sobie nie radzą.
Zespół pracowników proponuje podopiecznym udział w cyklicznych zajęciach z zakresu:
- terapii zajęciowej,
- arteterapii,
- socjoterapii,
- psychoterapii indywidualnej i grupowej,
- muzykoterapii,•biblioterapii,
- profilaktyki zdrowotnej,
- relaksacji,
- terapii rozrywkowej,
- terapii ruchem,
- treningów niezbędnych umiejętności społecznych ( trening higieny osobistej, trening budżetowy, trening umiejętności interpersonalnych, trening kulinarny, itp.),
- organizacji imprez okolicznościowych, wycieczek integracyjnych,
- wspólnego korzystania z propozycji instytucji kulturalnych miasta.
Uczestnicy terapii w ŚDS otrzymują jeden posiłek dziennie – śniadanie. Przygotowanie śniadania, jego spożycie i posprzątanie po posiłku, odbywa się w ramach treningu samoobsługi.
W Domu zatrudniony jest personel przygotowany merytorycznie do wykonywania zadań związanych ze wspieraniem osób z zaburzeniami psychicznymi i do realizowania zadań rehabilitacyjnych – łącznie 6,5 etatu przeliczeniowego. Dom zapewnia uczestnikom terapii korzystanie z pomocy psychologa klinicznego zatrudnianego na umowę.
Nadzór nad jakością, zakresem i efektywnością usług świadczonych w Domu sprawuje kierownik Domu oraz wojewoda. Organizacja Domu jest dostosowana do zadań wspierająco-rehabilitacyjnych. Dom posiada pomieszczenia i sprzęt niezbędny do realizacji wyznaczonych zadań.
Dom działa w oparciu o roczne plany pracy.
Zajęcia w Domu organizuje się w grupach i indywidualnie.
Kierownik Domu i pracownicy merytoryczni stanowią zespół wspierająco-rehabilitacyjny, który opracowuje indywidualne plany postępowania dla uczestników terapii oraz dokonuje okresowej oceny ich realizacji.
Dla zapewnienia integracji społecznej uczestników terapii w Środowiskowym Domu Samopomocy personel Domu podejmuje współpracę z:
- rodzinami i opiekunami uczestników zajęć,
- osobami pozostającymi w bliskiej relacji z uczestnikami zajęć spoza Domu,
- społecznością lokalną,
- Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej,•Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnią Zdrowia Psychicznego i innymi placówkami opieki zdrowotnej,
- Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu,
- Organizacjami pozarządowymi reprezentującymi interesy osób niepełnosprawnych będących uczestnikami zajęć w Domu,
- ośrodkami kultury,
- placówkami oświatowymi,
- innymi osobami prawnymi i fizycznymi w zależności od potrzeb,
- z innymi ośrodkami wsparcia.